Co znamená podnikat? Je každá OSVČ nebo majitel firmy podnikatelem?

Co vůbec znamená podnikat?

Založíme firmu nebo si pořídíme živnosťák… jsme hned podnikateli? Čeká nás automaticky lepší život? Ne, vůbec. Je možné, že jako OSVČ se budeme mít stejně jako v zaměstnání. Tak jako spousta jiných lidí, kteří sami sebe chytili do pasti.

Fungování tzv. na sebe má mnoho výhod, o tom tento článek rozhodně nebude. A nebude ani o tom, jak pojem podnikání vykládají zákony. Bude o tom, co skutečně znamená podnikat v pravém slova smyslu. Proč je to ta vyšší meta, které chceme dosáhnout. Jenom podnikání je totiž o té svobodě, o odměně za naše úsilí i o chytrých rozhodnutích pro budoucnost.

Podnikatel je vlastně investor. Investuje svůj čas, úsilí a (často) i peníze do něčeho, co se mu nejen vrátí, ale co se vrátí i s úroky. Často se ani tak nejedná o to se teď uživit, ale především se snaží, aby se v budoucnu měl lépe. Nemění svůj čas za peníze. Mění svůj čas za budoucnost. Tvoří ji, buduje ji.

Mnoho lidí pracujících jako OSVČ nebo majících firmu je vlastně pořád v podobném postavení jako zaměstnanci. Pořád mají svůj job, ne svoje podnikání. Musí sednout k práci a udělat ji. Pokud to neudělají, nevydělají. Občas si mohou dovolit pauzu, protože nad nimi nestojí zaměstnavatel. Pak se ale zase musí vrátit „do práce“. Polepšit si mohou tak, že budou efektivnější nebo si zvýší hodinovou sazbu (a nebo budou prostě pracovat víc). Sama se ale ta práce dělat nezačne. A ani času nepřibude.

Podnikatel (ve smyslu entrepreneur) může fungovat mnoha způsoby, těžko bychom hledali dokonalou definici tohoto výrazu. Podnikatelem je třeba někdo, kdo vybuduje firmu a zaměstná lidi. Může mít pak svoji volnost a firma může růst. Podnikatelem je i člověk, který prodává dobře zvolený produkt. Staví si bázi klientů, ta se rozšiřuje a zároveň už nevyžaduje příliš času. Čím dál tím častěji se setkáváme s online podnikateli – ti mají svůj produkt nebo službu, kterou vytvoří, propagace a prodej pak ale od určitého momentu běží samy. A podnikatel si může hodit nohy nahoru :).

Podnikání je o budování. O vybudování takového života, který si přejeme. A hlavně o získání času na to, abychom ho mohli žít. Je fajn si tohle uvědomit. Dá se totiž živit spoustou věcí, ale ne všechny vedou k tomu samému – svobodnému životu. Často na začátku budeme v pozici freelancera, který maká od nevidím do nevidím a mění čas za peníze. Vyplatí se nám to ale posunovat směrem k podnikání, aspoň malými krůčky se přesunovat z pozice „měním čas za peníze“ do pozice „můj systém mi dává peníze a čas“.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!