Jak na web vložit facebook Page Plugin?

Jak na web jednoduše vložit facebook like box/page plugin?

Facebook i po všech těch změnách je pořád většinou tou nejlepší sociální sítí, na které můžeme jako bloggeři nebo majitelé jakéhokoliv jiného projektu fungovat. Dává tedy smysl, abychom návštěvníky našeho webu směrovali na naši facebookovou stránku, dali jim o její existenci vědět. Jak na to? Třeba prostřednictvím Page Pluginu.

O Page Pluginu se stále ještě často mluví jako o Like Boxu – tak se jmenoval dřív a prostě tak spoustě lidí uvízl v paměti. I mně.

Page Plugin je takový ten box, který zobrazuje základní údaje o naší facebookové stránce, umožní ji “olajkovat”, sdílet i prokliknout se na ni. Při jeho vkládání máme různé drobnější možnosti nastavení, ale povětšinou se asi nejlépe hodí jeho klasický formát (jako mám já v sidebaru).

Návod na vložení facebookového like boxu na web

Některé šablony/pluginy, které jsou k dispozici pro různé redakční systémy, už mají tento nebo obdobný plugin v sobě a nám stačí ho jen propojit s naší stránkou na facebooku. V ostatních případech si ho na web vložíme sami.

Facebook má na svých stránkách jednoduchý formulář, prostřednictvím kterého si snadno připravíme kód, který nakopírujeme na příslušné místo na webu. Vlastně většinou stačí jen vyplnit adresu naší stránky a vymazat “timeline” z kolonky tabs. Pak už můžeme kliknout na “get code” a vyskočí nám kód a instrukce k jeho použití.

Kód potřebný k implementaci pluginu má dvě části a je zásadní je použít obě.

 

Jak vložit facebook like box na blog

Ta první (Step 1) je delší a vkládá se za otevírací značku <body>. Právě tato část nese skript, který umožní pluginu na našem webu existovat.

Druhá část (tady Step 3) už je kratší a vkládá se tam, kde reálně na webu box chceme mít. Často je to v postranním panelu – v prostoru pro widgets. Tato druhá část už systému říká, že přesně tady se má ten box umístit, a propojuje ho s konkrétní facebookovou stránkou. Eventuálně ještě v této druhé části máme možnost provést určitá nastavení – například určit šířku boxu atd. Pokud jsme však před generováním kódu nějaká nastavení pro plugin vybrali, tak ty se propsaly právě sem. Jinak si je můžeme do kódu zapsat sami dle dokumentace k pluginu.

Pokud tento postup využít nemůžeme, například protože se nedostaneme k editaci šablony, máme k dispozici ještě možnost plugin vložit přes iframe (což je druhá záložka okna s kódem) – jedná se jen o jeden kus kódu, který vložíme přesně tam, kde box chceme mít.

A pozor! V některých momentech se kódy pro vložení negenerují správně, jak jsem už zjistila. Vždy si proto zkontrolujte druhou část kódu – ta musí obsahovat odkaz na naší facebookovou stránku. Pokud ji nemá, tak buď počkáme a kód vygenerujeme jindy a nebo ho ručně doupravíme. Často jsou tam taky špatně očíslované kroky, ale to problémy nedělá.

Dalších pár poznámek…

Box je responzivní, ale jen do jisté míry. Má totiž určité limity, co se týče šířky a výšky. Momentálně, šířka se pohybuje mezi 180 a 500 pixely, výška souvisí s nastavením pluginu.

Plugin se může nemít rád s jiným pluginem napojeným na facebook – třeba různými tlačítky ke sdílení nebo lajkování. To poznáme tak, že nám něco nebude fungovat :).

Box přitahuje pozornost daleko víc než obyčejná tlačítka se symbolem facebooku. Proto je fajn ho na webu prostě mít, i když se nám třeba jednoduché tlačítko víc hodí do konceptu.

Social proof neboli důkaz o tom, že nás už někdo má rád, je přesně to, co znamená tenhle box. Ano, na začátku s desítkami fanoušků nám to nic dobrého nepřinese, ale časem, jak bude číslo narůstat, bude to i zvyšovat pravděpodobnost, že nám návštěvníci dají lajk. Spousta lidí se nechá svést tím, že vidí, že nás má hodně lidí rádo.

Pokud se vám však zdá, že fanoušků moc nepřibývá, nezoufejte. Jejich počty jsou důležité jen v některých případech, navíc určité skupiny návštěvníku facebooku třeba moc neholdují nebo by na něm stejně nebyly aktivní. Fanoušky na facebooku je sice fajn mít, ale rozhodně to není všechno. U jiných projektů jsem si to ověřila :).

A to nejdůležitější nakonec… odkaz na Page Plugin

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!