(Ten velký) rozdíl mezi wordpress.org a wordpress.com

Rozdíl mezi worpdress.org a wordpress.com

Hodně vídávám v diskusích všelijaké otázky týkající se platformy blogu nebo webu, zda vybrat tu a nebo tamtu a co kolik stojí. A velmi často se v takových diskusích objevují odkazy na WordPress. No jo, jenže když on není jen jeden. Proto si to zaslouží vysvětlení.

WordPress

WordPress je redakční systém (software na tvorbu webu/blogu a jeho správu), který je lidem k dispozici zdarma. Má licenci GNU GPL, která zaručuje, že si ho může bezplatně stáhnout, nainstalovat a používat kdokoliv.

K tomu, aby někdo mohl program skutečně používat, ho potřebuje mít nainstalovaný na serveru.

WordPress.org

Doména wordpress.org patří právě komunitě, která se o program stará a dává ho k dispozici veřejnosti. Na této adrese (mimochodem stránka má různé jazykové mutace) si stáhneme instalační balíček, najdeme tam taky šablony, pluginy a spoustu dalších věcí a informací, které se nám budou hodit.

Jak ho můžeme používat?

Abychom mohli balíček stáhnout a uvést do provozu, potřebujeme mít pro něj místo na serveru. V praxi to znamená, že si koupíme hosting. Většinou si ho kupujeme na rok a s tím získáváme prostor na serveru pro náš web. Dneska už většina firem u hostingu dá rovnou možnost, že nám tam WordPress automaticky nainstalují zdarma. Takže ve finále si koupíme hosting, na které už WordPress nainstalovaný je. Pokud by nebyl, nainstalujeme ho vskutku snadno – balíček nahrajeme a pak nás program provede několika málo kroky, výsledkem je nainstalovaný systém a základní konfigurace.

Jelikož jakákoliv internetová stránka musí mít svoji adresu, budeme potřebovat ještě doménu. Na hostingu tedy budeme mít web jako takový a prostřednictvím domény – adresy, k němu budou návštěvníci (a my a google…) přistupovat. Nejjednodušší je doménu koupit na tom stejném místě a společně s hostingem. Všechno nám tak zabere jen chviličku a nemusíme si nikde nic zjišťovat a nastavovat.

Cena

Taky není od věci zmínit cenu. Rok hostingu a domény nás vyjde celkem zhruba na pětistovku. Pokud se nám bude dařit a návštěvnost výrazně poroste, vyplatí se něco si připlatit.

Další možností je najít si freehosting – tam dostaneme hosting zdarma a k němu taky doménu třetího řádu (ála nášweb.nášhosting.cz). Taky je to možnost do začátku, jak se nám to rozjede, zaplatíme si hosting normální. Problémem je, že zase využíváme službu zdarma, což má mínusy.

Výhody

Výhodou je, že systém i data máme pod vlastní kontrolou a nikdo nás neomezuje, co na webu můžeme publikovat (musíme ale dodržovat zákony, samo) nebo jak si ho postavíme. Když budeme chtít, snadno náš blog rozšíříme třeba o eshop. Prostřednictvím tisíců bezplatných i placených pluginů si můžeme náš web vyladit, jak budeme chtít. Blog může růst, jak budeme potřebovat.

Nevýhody

Pokud někde nevyhmátneme zdarma hosting, mít blog nás na pár korun vyjde. Taky si musíme pohlídat upomínky k zaplacení ročního poplatku. A hodí se počíst si něco málo o základním fungování WordPressu.

WordPress.com

WordPress.com (com jako komerční), je služba, jejíž jádrem je právě WordPress. Jedná se vlastně o velmi podobnou platformu, jako je Blogger. Jako každá služba, i tato, má svoje podmínky používání.

Jak ho můžeme používat?

Na této adrese si můžeme zdarma založit blog. Registrujeme se a tím pádem získáváme svůj prostor na serverech služby. Nemusíme tedy řešit hosting, ten nám dávají zdarma. Automaticky taky dostaneme doménu, taky zdarma. Naše adresa ale bude xxx.wordpress.com. Bude to tedy tzv. doména třetího řádu, která bude zároveň světu oznamovat, že využíváme tuto bezplatnou službu.

Jakmile máme blog zřízen, můžeme ho částečně upravovat. Částečně proto, že v základním bezplatném tarifu máme velmi omezené možnosti. Můžeme si zvolit jednu z několika předpřipravených šablon, udělat drobné úpravy vzhledu. Některé základní funkcionality už náš systém má, ale nemůžeme je sami rozšiřovat dalšími pluginy. Dále se vyplatí pročíst důkladně podmínky používání. Například užívání blogu k reklamním účelům má svoje omezení. Musíme myslet na to, že rozhodující slovo v posouzení, zda jsme podmínky dodrželi, má provozovatel služby, ne my.

Cena

Základní prostor s doménou třetího řádu je zdarma. Pokud si ale už chceme trošku něco přivylepšit sami a především pokud si chceme zvolit vlastní doménu bez wordpress.com, musíme si připlatit 4 eura měsíčně. Největší (stále ne kompletní) volnost budeme mít při ceně 25 euro měsíčně.

Výhody

Největší výhodou bezesporu je, že založení blogu je skutečně otázkou několika málo minut a je zdarma.

Nevýhody

Bezplatné řešení je skutečně výrazně ořezané a velmi brzo začne být každému malé. První placená verze je stále ještě hodně nedostatečná, ovšem velmi drahá ve srovnání s vlastní instalací WordPressu. Prostě za 48 euro ročně mít jen vlastní doménu je příliš.

Pokud budeme chtít blog vylepšovat, jsme velmi svázaní možnostmi systému.

Jelikož využíváme cizí službu, musíme dodržovat podmínky. Pokud bude mít provozovatel pochyby, může nám blog vypnout.

Toto řešení je rizikové, pokud chceme náš blog/web budovat a speciálně využívat komerčně. Jednoduše proto, že nemáme ani záruku, že co vybudujeme, nám zůstane. Už nyní se obsah internetu částečně cenzuruje (viz opatření na facebooku) a někdy stačí jedno špatně zvolené slovo a je zaděláno na malér.

Závěr?

Vždycky, když je příležitost, propaguju myšlenku, že je důležité mít “to svoje” pod kontrolou. Což znamená skutečně vlastnit svoje data. Pro mě osobně je nemyslitelné, že by mi někdo jiný mohl můj blog vypnout nebo mi „nedovolit“ ho upravovat a rozvíjet, jak se mi zachce.

 

 

5 thoughts on “(Ten velký) rozdíl mezi wordpress.org a wordpress.com”

 • Naprosto skvělé vysvětlení, článek si hodím do oblíbených a budu na něj odkazovat, kddykoliv narazím na tuto otázku. :3
  Jinak máš naprosto nádherný design, nad kterým slintám pokaždé, když sem přijdu. x3

  • Jéé, moc děkuju za tak milý komentář 🙂 právě že strašně často tohle téma vídávám, tak chci lidem ušetřit práci a starosti 🙂

   • Není zač, rozhodně si ho zasloužíš. :3
    Já jsem teda naprostý amatér a v šablonách se vrtám jako samouk, ale o to víc mě tahle příjemná a funkční kombinace prvků unáší. (Možná ještě víc, když jsem ten amatér – moje šablona je jen child theme, vrtala jsem se v ní snad dva týdny, hrozně se vztekala a měla sto chutí to zabalit a stejně ještě teď opravuju chyby. 😀 )

    • každej začíná jako amatér a tim vrtáním a opravováním chyb se člověk naučí spoustu věcí a může na sebe bejt pyšnej 🙂 tak přeju hodně fajn vrtání, ať Ti to všechno dělá radost 🙂

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!