Stačí objevit svoji vášeň a všechno půjde samo… Opravdu?!

Stačí objevit svoji vášeň, abychom mohli vydělávat peníze?

Už to bude možná pár let, co se slovo vášeň ohýbá do všech forem a tvarů. Dělá se z ní skoro univerzální recept na štěstí. Najdeme naši vášeň, najdeme sebe, najdeme naše štěstí (a taky peníze). Fakt?

To, jak je slovo vášeň zrádné, jsem zjistila relativně nedávno. Ohromně se totiž prosadilo ve světě byznysu. V claimech a propagačních materiálech se vyskytuje čím dál tím častěji. I když se tak firmy snaží potenciální zákazníky přesvědčit o tom, že jejich služby a produkty jsou úžasné, ve skutečnosti už to slovo poněkud pozbývá na významu.

V dnešní době už pro činnost v mnoha oborech není třeba žádného formální vzdělání ani praxe. Stačí vystartovat a snažit se utrhnout si svůj kousek místa pod sluncem. Což je úžasné, umožňuje nám to plnit si sny.

Mnozí ale právě spoléhají jen na to, že mají (nebo najdou) nějakou vášeň a mají vyhráno. Baví je fotit, baví je psát, baví je trávit čas s lidmi, zajímá je móda nebo bydlení. Postaví si na tom byznys, bez ohledu na to, jakých výsledků tou svojí vášní dosahují.

Na druhé straně jsou tací, kteří čekají, až tu svoji vášeň objeví. Ono dost často slýcháváme právě toto – když objevíme svoji vášeň, všechno už půjde samo. Budeme krok za krokem budovat svůj sen a překonáme všechny překážky. A ti dotyční čekají a čekají, až se vášeň objeví (a zachrání je).

Vášeň je něčím, co nám pomůže určit směr a vytrvat v našich snahách. Vášeň sama o sobě vůbec nic nezaručuje. Sice zde platí, že když člověk něco rád dělá, pravděpodobně se v tom bude zlepšovat, minimálně proto, že tím bude trávit víc času. Ale ve většině oborů to skutečné, hmatatelné zlepšování docela bolí. Vášeň je potřeba významně doplnit aktivní snahou o růst a tvrdou prací. Nikdo učený z nebe nespadl. A to, co jsme dostali do vínku, je fajn, ale taky to není všemocné. Takže ano, vášeň je bezva, ale naprosto nezbytná je vytrvalá práce.

Dosti zajímavé je taky to, že někdy stačí na něčem tvrdě pracovat a vášeň pro takovou věc pak přijde časem. Můžeme si tak na začátku vybrat, co nás zajímá (ale ještě pro to nehoříme). Když se pak dané věci věnujeme, zápal pro ni může přijít – právě proto, že v ní začínáme být dobří, víme o ní víc a víc a přirůstá nám k srdci.

Proč tohle všechno píšu? Asi proto, že výraz vášeň čtu aspoň desetkrát denně, často u docela zfušovaných výsledků vášnivců. A taky v návodech, jak být konečně happy. Uvědomuju si, jak moc se význam tohoto slova v mých očích změnil. A taky protože dřív tohle slovo jednoznačně patřilo do mého slovníku a měla jsem dojem, že vášeň je všemocná. Ale není, všemocná je disciplína, píle a vytrvalost :).

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!