Jak správně používat cizí obrázky?

Jak správně používat cizí obrázky?

Není dne, kdy bych neviděla obrázek, který může někoho vyjít pěkně draho. To proto, že si ho někde vypůjčil. Používání cizích obrázků na internetu má svoje poměrně přísná pravidla a jejich porušení nás může stát i peníze, dost peněz. Jak tedy používat obrázky, které vytvořil někdo jiný, s minimálními riziky?

Licencování obrázků

Může se zdát, že na internetu je všechno zdarma. Někteří se nás budou dokonce snažit přesvědčit o tom, že pokud někdo něco uveřejní na internetu, dává to světu k dispozici a vlastnictví se zříká. Tak to ale není, ani z pohledu autorských zákonů, ani z pohledu reálného fungování věci.

Každé dílo – třeba fotka nebo ilustrace – má svého autora a autor k němu přirozeně vlastní veškerá výhradní práva. Situace se může změnit jen v případě, že část nebo všechna svoje práva autor postoupí další osobě či osobám. Proto třeba v solidních fotodatabázích najdeme u jednotlivých obrázků definované možnosti použití. Autor může stanovit, jakým způsobem mohou ostatní osoby s obrázkem nakládat. Vyjádřit to může buď jednoduše slovně nebo v lepším případě použít nějaký rozšířený licenční systém. Hodně se setkáme s licencemi typu CC (Creative Commons), kde je každý typ licence přesně definován a označen kódem. Takovou licenci pak může dát jednotlivým osobám nebo ji může stanovit generálně – pro všechny, kteří by o obrázek mohli mít zájem.

Obrázek bez licence?

Pokud chceme použít nějaký obrázek například k publikaci na vlastním blogu nebo facebookové stránce, musíme zjistit, zda nám to licence obrázku dovolí. Nejčastěji se setkáme s tím, že obrázek “nemá licenci” – tedy že ji nemá výslovně uvedenou. To samozřejmě vůbec neznamená, že by ji neměl a že s ním můžeme volně nakládat. Pokud u obrázku licenci nenajdeme, mějme za to, že si veškerá práva ponechává autor obrázku. Co to znamená v praxi? Asi tolik, že bez získaného souhlasu autora obrázek použít nemůžeme.

Mnoho lidí takové obrázky stejně používá, akorát že u nich uvede zdroj. Z právního hlediska to není správně, nicméně mnoho autorů obrázků přimhouří oko, případně někteří jsou rádi, že jim tímto způsobem uděláte reklamu. Nicméně je třeba říct, že pokud tímto způsobem přepublikováváme cizí práci, měli bychom publikovat jen její část, nikdy ne třeba celý soubor souvisejících fotografií nebo kompletní článek. Ostatně o publikaci zlomku cizího díla a správném uvedení zdroje je citování, a citování zákony znají.

Musím ale říct, že publikovat cizí obrázky stejně nedoporučuju, ani s perfektním odkazem na zdroj. Nikdy totiž nevíme, kdo skutečně za obrázkem stojí a nebo prostřednictvím licence stát bude. Jsou autoři nebo firmy, které nemají problém to dát k soudu. Dneska není složité najít, kde se čí dílo nedovoleně publikovalo a kdo to má na svědomí. A ani nevadí, že je autor ze zahraničí. O to dražší to pro nás může být.

Správné odkazování na zdroj

I když každý stát má svůj autorský zákon a vlastní citační normy, určitě neuděláme chybu, pokud použije českou citační normu ČSN ISO 690 v nejnovější verzi z roku 2011. Řeší i online zdroje a samotná citace je poměrně komplexní. Najdeme ji třeba tady.

Co se týče citování českých zdrojů, tak určitě doporučuju se normy držet. Třeba v akademickém prostředí není výjimkou, že práce s nedokonale ocitovanými zdroji je prohlášená za plagiát. Což v praxi znamená, že jsme si dílo přivlastnili a samozřejmě zákon porušili. A určitě nechceme dávat nikomu záminku k tomu, aby nás za to popotahoval.

Nakonec, musím tu uvést jednu z nejčastějších chyb, vidím ji ale denně. Uvádět jako zdroj Pinterest, Instagram nebo dokonce Google je jako neuvést nic. Ani jedna z těchto firem není vlastníkem obrázků, které na nich najdeme. Musíme tedy najít skutečného autora a uvést jeho. S hledáním původního autora souvisí i to, že když odněkud jen tak obrázek zkopírujeme, tak vůbec netušíme, komu skutečně patří a kdo může za námi přijít a vymáhat si svoje práva.

Historie se nezapomíná

Často si člověk v začátcích říká, že teď to nějak sfoukne a že o nic nejde, protože na jeho blog nikdo nechodí. Jenže už i v této chvíli vyhledávače obsah blogu zaindexují a uloží ve svých databázích. Dohledatelný tedy už je.

Navíc, časem se blog třeba známým stane. Pak se eventuálně začne využívat ke komerčním účelům a na pořádný průšvih je zaděláno. Už těžko budeme po letech vzpomínat, že vlastně v prvních příspěvcích máme obrázky porušující autorská práva. Já mám na tohle jednoduchý recept – nikdy nestahuju ani do počítače neukládám nic, co nemá patřičnou licenci. To se týká i třeba fontů nebo štětců pro grafické programy.

Otázka serióznosti

Taky bych tu ráda zmínila fakt, že v některých případech je na první pohled vidět, že majitel webu nebo blogu není autorem fotomateriálu. Těch indicií, které nás k takovému závěru dovedou, může být mnoho. Ve výsledku to může zanechat ne zrovna dobrý dojem – není to totiž profesionální a solidní firmy pak s takovým blogem možná nebudou chtít spolupracovat.

Problém free platforem typu blogger

Nakonec, pokud využíváme k blogování nějakou službu, speciálně z těch bezplatných jako blogger nebo wordpress.com, vystavujeme se riziku, že nám bude blog zablokován. Už jsem viděla nepočítaně blogů na blogspotu, které byly deaktivovány právě kvůli porušování autorských práv.

Jak tedy používat obrázky bezpečně?

Pokud nejsme schopni obstarat si vlastní obrázky, je nejlepší poohlédnout se po takových zdrojích obrázků, ze kterých budeme moci legálně čerpat. Možností je spousta, některé jsou placené, jiné bezplatné.

Mezi zdroji najdeme různé fotobanky, hodně obrázků nalezneme taky na wikipedii, flickru a dalších webech, které slouží k nahrávání fotek. Vždycky bychom měli zkontrolovat licenci, ověřit serióznost webu, případně lehce proklepnout autora. A pokud si jó chceme krýt záda, tak ideálně pořídit ještě důkaz o tom, se kterou licencí obrázek ke stažení byl.

Jak obrázky řeším já?

Sama mám prakticky všechny obrázky vlastní. Obrázky na foodnotes a dify jsou všechny moje (kromě několika bannerů, samozřejmě :)). Na restartujse mám několik obrázků stažených z pixabay. I přesto, že mají licenci CC0 (= volně použitelné dílo, autor se zřekl svých práv), uvádím u nich autora a odkaz na něj. I zde mám použito několik různých pozadí, opět stažených z pixabay a s licencí CC0.

 

Důležité odkazy:

2 thoughts on “Jak správně používat cizí obrázky?”

    • Pokud tam není uvedeno jinak, tak to nutné není (vedle obrázku píšou podmínky použití). Většinou se ale snažím, pokud to rozumně jde, autora uvést – jako malé poděkování, protože vím, jaké úsilí za obrázky je 🙂

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!