Jak se naučit kódovat?

Jak se naučit kódovat weby, jak se naučit html a css?

I když v dnešní době existuje spousta chytrých programů nabušených díky umělé inteligenci a jeden by řekl, že si každý během chvíle web nakliká, realita je taková, že z velké části weby ještě stále kódují a programují lidé. Kódování není mrtvé a nejspíš ještě hned tak nebude. Základní kódování užijeme pro naše vlastní projekty a pokud se v něm najdeme a dobře se ho naučíme, může nás docela dost dobře živit.

Jak tedy s kódováním začít, jak se kódovat naučit?

Kódování vs. programování

Asi na začátku by chtělo začít rozlišovat mezi kódováním a programováním. Někdy se rozdíly mezi obojím téměř ztrácí, ale ve většině případů tam jsou.

Kódování využívá zejména jazyků HTML, CSS, eventuálně JavaScript, případně jejich knihovny a různé frameworky. Kódováním vytváříme stránku, určujeme do určité míry její obsah a především vzhled a jen do omezené míry její chování. Kód je taky to, co nám prohlížeč ukáže, pokud si necháme zobrazit zdrojový kód.

Programování pak pracuje se spoustou různých jazyků, třeba v případě WordPressu to bude hlavně PHP. I JavaScript se využívá k programování, často se pracuje s Javou, populární je třeba Ruby.

Pokud se vrátíme k příkladu WordPressu, tak na programování dochází třeba ve chvíli, kdy kódem určujeme, kolik příspěvků bude na stránce, co bude součástí těchto příspěvků a taky třeba podle jakého klíče má systém vybrat náhledový obrázek. Programujeme vlastně to, jakým způsobem se budou získávat data z databáze pro tvorbu naší stránky. Programujeme operace, které se za naší stránkou skrývají. Takže programováním připravíme surový obsah, kódováním dáme obsahu podobu.

Kódování taky pracuje s jinými principy než programování – programování bývá komplexnější, kódování je naproti tomu přímočaré a rychleji se učí.

Tohle je sice trošku zjednodušenější pohled na věc, ale ukazuje základní rozdíl mezi oběma.

Zpět ke kódování…

Kódování znamená ve většině případů HTML a CSS. Jsou tu už dlouho a zůstanou nejspíš napořád. Pamatuju si, když jsem s nimi začínala, přemýšlela jsem, že kódování by mě bavilo dělat profesionálně, hodně lidí mi říkalo, že to nemá smysl. Že to zmizí a já se budu muset pořád učit nové a nové jazyky. Je to přes 15 let a nezměnilo se vůbec nic. Oba jazyky se jen vyvíjí a dávají nám nové a zajímavější možnosti. Tohle jen tak na okraj k tomu, že kódování má smysl se učit i dneska.

Kódovat nakonec nemusíme jen weby. Já kóduju ebooky, kódovat (a lehce programovat) můžeme různé formuláře… Hodně bodů kód získává tím, že umí být responzivní a přizpůsobit výsledek velikosti okna nebo papíru.

Jak začít s kódováním?

Začít kódovat může každý, pro začátek není potřeba umět vlastně vůbec nic. Kódování nevyžaduje ani myšlení génia, ani paměť slona. Žádá si jen zájem a odhodlání (a samozřejmě schopnost číst a psát).

Já začínala na kurzu pro děti. Naučili jsme se základní strukturu webu z pohledu HTML a pár vlastností, které můžeme jednotlivým prvkům dát. Ono tenkrát toho vlastně o moc víc nebylo.

Stejným způsobem poslouží i jakákoliv dobrá publikace nebo webová stránka, která se věnuje základům tvorby webu, hlavně pak HTML. Začneme pochopením základních principů a struktury stránky. Naučíme se jednotlivé značky a jejich použití. A už jedeme!

Žádný zázračný kurz neexistuje

Občas vídávám, že si někdo zaplatí kurz, na kterém mu slíbí, že ho za pár týdnů naučí dělat weby tak, že se tím bude hned moct živit. Takový kurz ale neexistuje. Za prvé, kurz nemůže člověka připravit na spoustu kodérských situací a za druhé lidský mozek by ani sebezázračněji připravený obsah nedovedl zpracovat tak, aby z něj byl po pár měsících profík.

Kódování je o zkušenostech, o osahání si kódu a naučení se řešit problémy. Proto je nejlepší s ním začít co nejdřív a nechat si to všechno v hlavě trošku uležet. Samozřejmě při odhodlání se toho naučíme spoustu za krátkou dobu, ale skutečně to budeme umět až ve chvíli, kdy to několikrát uplatníme v praxi a hlavně pochopíme související principy a získáme nadhled.

Umím základy, tak co dál?

Osvojit si základy je otázka několika hodin. Potom už nás čeká rozšiřování znalostí a hlavně zkušeností.

Dle mého je nejlepší kombinovat práci na vlastním projektu se studiem kvalitních materiálů. Nejdřív třeba prolétnout nějakou příručku pro získání zběžného přehledu, pak se pustit do vlastního kódu a u toho hledat způsoby, jak naše představy přeložit do kódu. Při tom nám pomůže ohromné množství online zdrojů, kde najdeme odpovědi na naše otázky.

Díky této práci si rozšiřujeme znalosti, hlavně se ale učíme všechno používat v praxi. Zkoušíme si, co a jak funguje, a hledáme další cesty, jak lépe ztvárnit naše myšlenky.

Další tři věci, které nám hodně pomůžou…

Ani kodéři si všechno nepamatují, není vůbec ostuda, pokud si budeme věci zapisovat a části kódu kopírovat odjinud. Těch zdrojů na internetu je dost a dost a v naprosté většině to, co najdeme v diskusích a na různých edukačních webech, můžeme bez problému použít ve svém kódu a učit se z toho. Takže určitě doporučuju najít si dobré zdroje informací a prostě se tam pro kousky kódu vracet. Vlastní poznámky pak tyhle zdroje dobře doplní, zrovna jako tvorba vlastní knihovničky užitečných kódů.

Hodně práce nám může usnadnit dobrý editor kódu, i když zas bychom neměli nechat všechnu práci na něm. Takový editor za nás třeba doplní tag do páru nebo nabídne možnosti pro vlastnost, kterou chceme definovat, nebo upozorní na chybu. Je ale důležité naučit se hlídat si právě chybějící závorky, středníky a všechny další detaily, které rozhodnou o tom, zda náš kód bude fungovat.

Nejnovější verze WordPressu třeba už tyhle funkce mají, je to fajn. Pro práci na počítači pak můžeme zvolit například Atom nebo Visual Studio Code, což jsou profesionální, avšak uživatelsky přívětivé programy dostupné zdarma.

A nakonec, ohromně nám pomůže, pokud u kódování budeme ve správném rozpoložení a budeme mít klid. Na jednu stranu se potřebujeme soustředit na to, co děláme. Často musíme mezi tisícovkou detailů najít ten jeden, který dělá neplechu. Práce je to skoro detektivní a čím lépe se soustředíme a čím logičtěji budeme postupovat, tím dříve problém vyřešíme.

Na druhou stranu ale stále musíme kód vidět s odstupem. Někdy se až příliš zabejčíme s jednou věcí a jsme slepí ke všemu ostatnímu. Problém je, že někdy se soustředíme právě na tu špatnou věc a zbytečně dlouho se nehneme z místa.

Samozřejmě správné vnitřní naladění nám taky pomůže pracovat s informacemi, které už máme a které nově získáváme. Pomáhá nám správně se učit a budovat solidní bázi pro naši práci.

Co říct na závěr?

Naučit se dobře kódovat není rychlé ani snadné. Od první chvíle ale vidíme výsledky našeho snažení a i jen s pár kódy můžeme na našem blogu udělat hodně parády.

Super je, že máme okamžitý feedback a vidíme, zda se nám daří. Za relativně krátkou dobu se toho můžeme spoustu naučit a když se v tom najdeme, je to skvělá možnost profesního zaměření.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!