Proč některá písma nefungují a co s tím?

Proč na webu některá písma/písmena nefungují?

Vidím to stále častěji… Pěkný design, ale v textu se objevují znaky, které tam nepatří. Někdy jsou to písmenka maličko jiného stylu, jindy to jsou znaky, které vyloženě vyskakují z textu a úplně kazí dojem ze všeho. A občas je dokonce místo písmene čtvereček nebo prostě prázdno. Proč?

Poslední roky se roztrhl pytel s různými písmy a s radostí je uplatníme při vlastním tvoření. Musíme ale myslet na to, že ne všechna písma fungují stejně. Každé písmo sestává ze sady samostatných znaků. Tato sada znaků je právě tím, co limituje použití každého písma. Čeština je sice krásná řeč, má ale háček, vlastně háčky. Doslova. Česká abeceda obsahuje znaky s háčky, s čárkami či kroužkem. To znamená, že pro psaní v češtině potřebujeme takové písmo, které bude obsahovat všechna písmena české abecedy. Což může být docela oříšek. Mnoho fontů je totiž tvořeno za oceánem a tak myslí jen na ta nejrozšířenější písmena s diakritikou. Najdeme tam proto některé znaky s čárkou, s háčkem ale už často ne.

Když vybíráme písmo, musíme myslet na to, že potřebujeme takový font, který má naši kompletní abecedu nebo který aspoň pokryje naše konkrétní potřeby. Pokud ho například potřebujeme použít jen na pár nikdy se neměnících nadpisů, můžeme si dovolit zvolit písmo nekompletní.

Pro všechny ostatní případy volíme písmo s rozmyslem a důkladně kontrolujeme, že má všechny znaky. Pokud nemá, máme dvě možnosti – prohledáme zdroje, abychom zjistili, zda je někde k dispozici kompletní abeceda, a nebo ho nahradíme písmem jiným.

Asi nejlepším zdrojem pro písma na náš web je googlovský projekt Google Fonts. V jeho databázi můžeme hledat písmo různých charakteristik a nechat si v něm zobrazit námi zvolený ukázkový text nebo si prohlédnout celou abecedu. Pak si snadno vygenerujeme odkaz, který vložíme na náš web a který nám umožní na webu písmo použít. Princip je takový, že návštěvníkovi se pak společně s naší stránkou stáhne i to písmo, takže nezáleží na tom, jaká písma má ve svém zařízení nainstalovaná.

Postup sám o sobě je jednoduchý, stačí se držet instrukcí aplikace. Nicméně určitě stojí za to upozornit na nejčastější problémy, se kterými se při této příležitosti můžeme setkat…

  • pro využití pro české texty je třeba u písma zaškrtnout Latin Extended (najdeme na druhé záložce okénka pro vkládání fontů). Pokud se vám české znaky nezobrazují správně, určitě zcheckněte tohle
  • aplikace nám taky ukazuje, jak moc může vybrané písmo zpomalovat náš web. Některé fonty jsou náročnější a s počtem použitých písem zátěž samozřejmě roste taky. A je zase zbytečné stránku si zpomalovat jen kvůli písmům.
  • spousta písem je k dispozici v několikero řezech – na výběr tak míváme různé tloušťky, kurzívy atd. Nalinkujeme si jen ty, které potřebujeme (zase na druhé záložce)
  • testujte web i na mobilu, ideálně ve více prohlížečích
  • pokud máte stále nějaké problémy se zobrazováním, smažte cache (najdeme v menu prohlížečů nebo podle operačního systému si vyhledáme klávesové zkratky)
  • myslete taky na to, že některá písma můžete mít nainstalovaná v počítači, ostatní ale už nemusí. Takže zase tu platí… testovat a testovat

Další metody

Existuje několik dalších způsobů, jak na web vložit nestandardní písma. Soubor s písmem můžeme sourcovat odjinud nebo ho dokonce nahrát na naše místo na serveru. Situace se poněkud komplikuje u platforem, kde nemáme možnost sáhnout na zdrojový kód a můžeme si vybírat jen z přednastavených možností. Pokud je tohle náhodou váš případ, možná je čas poohlédnout se po nějakém lepším systému :).

 

Důležité adresy:

 

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!