Přesunutí starostí z hlavy na papír (princip metody GTD)

metoda GTD aneb jak ulevit naší mysli chytrým plánováním

S metodou Getting Things Done nebo jen GTD jsem se setkala už před delší dobou. Jako spousta jiných způsobů organizace, i tento je vlastně velmi jednoduchý a jeho cílem je věci nejen naplánovat, ale hlavně naplánované úkoly splnit a dosáhnout výsledků. A k tomu využívá několika principů, o jednom z nich je i tenhle článek.

Autorem GTD je David Allen, konzultant v oblasti produktivity se spoustou zkušeností z mnoha oborů. O této metodě napsal taky stejnojmennou knihu. Více tady.

Když jsem poprvé o této metodě četla, docházelo mi, jak moc důležité pro mě její základní principy jsou. Tím asi nejdůležitějším prvkem systému je totiž „vyprázdnění mysli“. Všechno, co potřebujeme splnit, přesuneme z hlavy na papír. To nám dost zásadně usnadní situaci, lépe řečeno život.

GTD spočívá vlastně v tom, že si sepíšeme všechny záležitosti k vyřízení, z nich uděláme vykonatelné úkoly a pak jednotlivé položky hodnotíme, třídíme a hlavně plníme. Nepotřebujeme ale nic nosit v hlavě, nemusíme si to pamatovat, protože všechno máme sepsané a stačí to vytáhnout., když to potřebujeme.

Pro mě osobně je velmi důležité právě to, že na úkoly a povinnosti nemusím pořád myslet. A taky je pro mě nezbytná konkrétnost. Jelikož si náročnější úkoly dělím na menší části, vždy mám ty jednotlivé úkoly dobře specifikované a hned vím, co mám dělat – a tak to taky udělám. Někdy se samozřejmě najdou body, u kterých z počátku netuším, jak je řešit. Ty se často dají dále rozdělit na ještě menší části, které už budou nějakým způsobem řešitelné. Nebo ten bod nechám na příhodnou chvíli a budu pro něj hledat řešení. Už ale budu vědět, co přesně potřebuju najít.

Pro mě je takhle metoda taky do jisté míry spjatá s minimalismem. Máme jednoduše fungující seznam, na který se můžeme spolehnout. A když máme začít pracovat, prostě si ho vezmeme k ruce a můžeme začít. Vždycky se naše mysl může soustředit jen na jednu určitou věc, nemusí myslet na všechny ty další záležitosti, které nás čekají. Dovolí nám tak lépe se soustředit na to důležité, zapomenout na všelijaký balas a nenechat se rozptylovat úkoly, které se nás v daný okamžik netýkají. Jako je fajn mít uklizený pracovní stůl, je moc příjemné mít uklizeno v hlavě :).

A samozřejmě, abych nezapomněla, nedílnou součástí tohoto přístupu je i satisfakce při odškrtávání hotového.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!