📘 Přednášejte jako na TEDu / TED Talks, Chris Anderson

Přednášejte jako na TEDu / TED Talks, Chris Anderson

O knize TED Talks jsem slýchávala už dlouho, ale až do nedávna mě nenapadlo si ji vzít do ruky. Proč bych měla, když se nikde přednášet nechystám?

Před asi měsícem se ale něco změnilo a já si řekla, že bych si ji přečíst měla. A protože jsem ji viděla v naší knihovně, vypravila jsem se pro ni. A udělala jsem dobře.

Chris Anderson

Chris Anderson strávil roky prací v médiích. Založil několik společností a nakonec se pod ním pracovalo na 150 projektech. K TEDu se ve větší míře dostal až přes svoji neziskovovou organizaci, která původní TED konference vzala pod svoje křídla. To se psal rok 2001.

Chris se tak začal TEDu věnovat mnohem více a vlastně pomohl z TEDu udělat to, čím je dnes – ohromnou otevřenou platformou, díky které se šíří znalosti, zkušenosti, myšlenky a nápady. Cesta to byla dlouhá a náročná a významnou roli v ní sehrály technologie.

TED Talks

Kniha Přednášejte jako na TEDu je manuálem pro všechny, kteří se chystají na přednášku… ale taky pro ty, kdo by třeba rádi točili vlastní videa. A přesně to je ten důvod, proč jsem po ní sáhla i já a proč ji rozhodně doporučuju dál.

Kniha se docela komplexně věnuje tématu přednášení. Provádí nás celým procesem přípravy i realizace. Ukáže nám, jak vůbec řeč plánovat, jak ji vystavět od základů, jak pojmout závěr, díky kterému bude naše řeč nezapomenutelná. Představí má spoustu prvků, díky kterým bude naše přednáška zajímavá a splní svůj účel. Ukáže nám, jak pracovat s publikem a taky sám se sebou.

Přednášejte jako na TEDu / TED Talks, Chris Anderson

I ti nejlepší trénují

Jednou z nejdůležitějších věcí, o které Chris mluví, je právě schopnost zvládnout sám sebe, svoje emoce, nervozitu, nejistotu… Člověk by totiž skoro řekl, že většina přednášejících to má prostě v krvi. Ale to není pravda. Většina přednášejících se musí na konferenci dobře, velmi dobře připravit. Musí si nachystat řeč jako takovou, musí si natrénovat přednes, musí překonat strachy a nejistoty. A nakonec na pódiu zvládnout vše zrealizovat.

Jednou z nejdůležitějších zpráv, které v knize najdeme, je, že je v pořádku, pokud budeme lidští. Že publikum nám nějakou tu nervozitu nebo ztrátu nitě odpustí. Že je mnohem lepší ukázat, že nejsme v přednesech kovaní, než si hrát na někoho, kým nejsme.

Praxe a zase praxe

Chris nám dává spoustu postupů a tipů. Většinou je ale doplňuje dostatečným množstvím příkladů z praxe. Ukazuje nám tak, co u jiných přednášejících fungovalo, co se naopak s úspěchem nesetkalo. Díky tomu, že zná ohromné množství přednášek, má z čeho vybírat a přesně ví, jakým směrem přednášející směrovat.

Dárek

Chris nám připomíná taky jednu důležitou věc, a to, že přednášíme pro lidi. Cílem naší řeči není zvednout si sebevědomí, ani si udělat reklamu. Cílem je něco lidem darovat. Něco hodnotného. Něco, co rozšíří obzory, inspiruje je nebo aspoň pobaví.

Jak můžeme tipy z knihy využít my?

Jak už jsem předeslala na začátku, byť je kniha primárně o přípravě řeči, může být velkou inspirací i pro nás, kdo chceme točit videa nebo víme, že dřív nebo později tomu neutečeme. Dobře udělané video taky obnáší spoustu přípravy, která se v mnohém podobá právě přípravě na řeč. A nakonec spoustu tipů využijeme i při přípravě jakéholiv jiného obsahu pro náš web a další média.

 

Kde knihu najít:

2 thoughts on “📘 Přednášejte jako na TEDu / TED Talks, Chris Anderson”

  • Tahle knížka je skvělá. Občas přednáším a vždycky jsem u toho měla staženej zadek, knedlík v krku a nervy v kýblu. Byla jsem jediná, kdo to poznal, ale věděla jsem, že když se toho zbavím, bude výsledek daleko lepší.
    Tahle knížka byla velký a asi definitivní přelom. Poprvé mě díky ní napadlo, že si přípravu můžu udělat nejen jako prezentaci, ale prostě si to celé zkusit. Poslední přednášku jsem si asi 4x přeříkala v autě, vyladila místa, kde jsem se zasekávala, zjistila, co musím zrychlit nebo vypustit, abych se vešla do vymezeného času – a moje následující přednáška byla přesně taková, jak jsem si to vždycky představovala. Sebejistá, pohodová, úspěšná 🙂

    • To je super! A přesně o tom to je, dá se to dělat se stresem a nebo se to dá dělat s větším klidem a ještě o dost lepším výsledkem :). Já jsem teda vždycky veškerý nácviky nenáviděla, ale teď bych to asi taky řešila důkladným nacvičením, kdyby mě něco takovýho čekalo.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!