Photoshop zadarmo? Jmenuje se GIMP!

Photoshop zadarmo? Zkuste GIMP!

Photoshop znají snad úplně všichni. Nevím jak teď, ale dlouhou dobu to byl nejvíc cool program na úpravu fotek. Hodně se pirátil a byl naprosto „nezbytný“, pokud si člověk chtěl zkrášlit fotku na facebook, o obrázcích na blog ani nemluvím.

Nicméně vývoj jde dopředu a přijít k funkční nelegální kopii softwaru téhle třídy nemusí být už zdaleka tak snadné, nehledě na možné následky. Co tedy s tím? Já tuhle otázku vyřešila už před nějakou dobou a dneska vám o tom řešení povyprávím…

Proč ne Photoshop?

Photoshop je asi nejznámějším grafickým programem na světě. Patří mezi produkty Adobe, které jsou neustále vyvíjeny a těší se velké oblibě mezi profesionály mnoha oborů. Tato skutečnost ale ještě neznamená, že je skutečně univerzálním a nejideálnějším řešením pro všechny.

Licence Photoshopu je dost drahá a licenční podmínky taky nejsou něčím, nad čím bychom mohli jen tak mávnout rukou. Taky je potřeba si uvědomit, že ochrana softwaru proti používání načerno se zvyšuje – o mnoha mechanismech nemáme jako uživatelé ani tušení. Už tyhle skutečnosti napovídají, že Photoshop není asi tím nejlepším řešením. Pokud si tedy na něj, respektive na zakoupení jeho licence, pohodlně nevyděláme.

Za Photoshopem je hodně vývoje a je určen především pro náročné uživatele. Tomu odpovídá i jeho výbava. Ohromnou část jeho funkcí člověk nevyužije a nebo není schopen využít jejich potenciál. Když jsem se před asi 12 lety Photoshop učila používat, spoustu funkcí ještě neměl. I přesto jsem se prokousávala mnohasetstránkovými knihami, abych se naučila jeho základy. A to šlo skutečně jen o technickou stránku práce s ním.

Photoshop je taky poměrně náročný na výkon. Což v překladu znamená, že nejspíš „vyžere“ velkou část kapacity našeho počítače a že možná bude (dosti) pomalý.

Krom toho funguje jen na Windows a OS X (Applech), pro opensourcové linuxové systémy verzi nemá. Tohle je ostatně další černý puntík, který Photoshopu uděluju. Dávám ho za to, že nechává uživatele linuxu mimo hru. Což v překladu mimo jiné znamená i to, že nutí spoustu lidí zůstat u Windows nebo Applu.

Proč GIMP?

Gimp je opensourcové řešení. V překladu pro běžné uživatele to znamená, že je a bude zdarma. Jeho používání nestojí ani halíř a je a vždy bude legální.

I přesto, že se nejedná o placený produkt, jeho kvalita je ohromná. V mnoha ohledech může kvalitně soupeřit s Photoshopem a dalšími placenými programy. Poslední roky se pracuje na eliminování řady nedostatků, které mu ubíraly body.

Jeho používání je o něco jednodušší, i když mnoho složitějších funkcí a hlavně pak postupů vyžaduje znalosti a cvik. Nicméně pro běžného uživatele, který potřebuje hlavně pracovat s fotkami pro použití na internetu, jsou začátky určitě jednodušší.

Už při instalaci je zřejmé, že Gimp si neklade takové nároky na hardware. Jeho spuštění i provoz jsou mnohem svižnější, což třeba já osobně dost ocením (patřím mezi ty, co mají spoustu oken otevřených, ano :)).

Po jeho prvním vážnějším použití pro úpravu fotek pro blog někdy před třemi lety jsem z něj byla nadšená, protože úprava fotek byla snazší a výsledky dost dobré. Vlastně se mi chtělo upravovat všechny předešlé fotky, které prošly Photoshopem.

 

Pokud tedy uvažujete, v čem upravovat fotky nebo dělat bitmapovou grafiku, a nebo máte staženou verzi Photoshopu bez vlastní licence, určitě GIMP omrkněte a dejte mu šanci. Najdete ho na gimp.org.

4 thoughts on “Photoshop zadarmo? Jmenuje se GIMP!”

 • GIMP jsem taky začala používat v okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, co je open source. Jelikož jedu napůl na windowsech a napůl na linuxu, je tohle nejjednodušší řešení 🙂 Stejně tak používám inkscape na vektorovou grafiku.
  Akorát s RAW fotkami stále nevím, kde zakotvit. Je pravda, že lightroom jsem nikdy nepoužívala, takže nevím, jaké jsou z něj výsledky, ale v open source variántách zatím nejsem s ničím tak úplně spokojená. Ale tak časem se to snad poddá.

  • Open source je moje <3. Já mam 100% linux a jsem happy, uvidím, snad časem nebudu nucená přejít částečně na win nebo mac.
   RAW popravdě už vůbec neřešim, přišlo mi to zdlouhavý a nepotřebný, dovedu si to představit u fotek v nějakých special podmínkách leda... občas ještě použiju darktable, pracuje trochu jinak s barvama, ale pořád delam jen v jpg

   • Já kvůli práci bohužel musím mít i windows. Kdyby to bylo jen na mě, jsem taky jen na linuxu.
    RAW mám ráda, když jsou někde složité světelné podmínky (třeba zářivky a sluneční světlo z oken). Většinou ho taky nevyužívám, ale občas by to prostě bodlo. Zatím jsem na rawtherapee, ale pořád se s tím necítím moc komfortně. Ale možná je to jen tím, že s tím pořádně neumim.

    • No, já všechno řídím podle světla 😀 Až budu dělat outdoor nebo něco, kde to nebudu schopná tolik ovlivnit, tak se o něj taky budu muset zajímat… jinak je to přesně to samý u mě, necítím se s ním a tak se zatim prostě nepřemůžu, když nemusim :).

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!