📘 Na volné noze, Robert Vlach

Na volné noze - podnikejte jako profesionálové, Robert Vlach

Kniha Na volné noze – Podnikejte jako profesionálové rozvířila v roce 2017 vody české literatury pro podnikatele. A pro mě přišla úplně přesně v ten správný moment – ve chvíli, kdy jsem na volnou nohu přecházela. Prostě jako na zavolanou.

Robert Vlach

Už spoustu let funguje portál navolnenoze.cz, možná ho znáte. Založil ho právě Robert Vlach, a to už v roce 2005. Od té doby prostřednictvím portálu i svých služeb podporuje volnonožce (a nejen ty). Patří mezi nejvýraznější české osobnosti, které propagují tzv. freelancing, mapuje jeho vývoj a hlavně vzdělává, inspiruje, posunuje dopředu všechny, kteří se odváží pomyslet nebo se rovnou vydat do vod freelancingu.

Záběr Roberta je dosti široký, což se promítá taky do jeho knihy. Bohatě se v ní odkazuje na různé další zajímavé autory, knihy, výzkumy. Kniha, ale vlastně i jeho videa a jakákoliv další tvorba, pojímá téma podnikání komplexně, se spoustou kontextu a taky prakticky.

Na volné noze

Kniha Na volné noze vyšla na konci března 2017. Vydalo ji nakladatelctví Melvil jako téměř osmisetstránkovou bichli s koukavou obálkou, která jako by mluvila o plnění snů.

Primární cílovou skupinou knihy jsou freelanceři, hlavně ty začínající. Má ale hodně co nabídnou i všem, kteří pracují ve službách a rádi by se posunuli nahoru, majitelům menších firem, lidem uvažujícím o vykročení na volnou nohu, případně těm, co zvažují, co dál a jaké jsou možnosti. Pojímá spoustu rozličných témat, od těch teoretičtějších po témata velmi praktická, o kterých se většinou veřejně nemluví – ať už se jedná o kalkulace cen služeb nebo třeba řešení pohledávek.

Jak se čte

Miluju knihy a ráda se do nich ponořím. Nicméně musím říct, že tuhle jsem četla relativně dlouho, prakticky měsíc. Což teda není žádná sláva. Čte se moc dobře, ale je prostě poměrně hutná. Nevyplatí se ji vzít letem světem. Je v ní hodně informací, spousta podnětů k zamyšlení i odkazů na další autory a díla. Já ji četla přímo v době, kdy jsem odcházela z práce a chtěla jsem z ní vstřebat maximum. Byla to taková moje malá bible do začátku.

Rozhodně doporučuju si ke knize vzít i papír a tužku a dělat si poznámky. Protože v takové záplavě stran se pak cokoliv těžko dohledává, i přesto, že je udělaná přehledně. Ke spoustě pasáží je fajn se vrátit později. Částečně nám to tedy umožní i tzv. klíčové myšlenky, kterými je zakončená každá kapitola.

Na volné noze - podnikejte jako profesionálové, Robert Vlach

Témata knihy

Jedna z věcí, které mě na začátku před koupí zaujaly, byla šíře obsažených témat. Načneme ji s tématem nezávislého podnikání obecně a jeho místem na trhu, dostaneme se k tomu, jaký je život nezávislého profesionála, na čem staví svoji existenci. Pročteme se až ke kapitolám, které se věnují typickým bolehlavům freelancerů – nastavení cen, vyjednávání o zakázkách, prevenci rizik a taky třeba produktivitě.

České prostředí

Velkou výhodou knihy je, že je psaná přesně pro nás – o českém trhu a pro něj (lépe řečeno o prostředí česko-slovenském). Reflektuje tak naše zvyklosti, zákony a taky používá příklady z praxe. Poznáváme tak další zajímavé osobnosti z českého podnikatelského prostředí a máme příležitost trošku nahlédnout pod pokličku českého podnikání. Získáváme inspiraci a možnost se učit od zkušenějších.

Pár zajímavých témat z knihy

Jedna z nejvýraznějších myšlenek, se kterou se setkáme napříč knihou, je, že podnikání by mělo mít kulturu. Že skutečně má smysl si budovat dobré jméno a důvěru. Že slovo profesionál a profesionální patří k sobě :).

Velmi užitečná je ta část obsahu, která se věnuje posunování našeho byznysu za svoje momentální limity. Ukáže nám, jak “nafouknout” náš čas, jak lépe zpeněžit, co děláme.

Celkově téma cenotvorby je dosti užitečné. Mám VŠ ekonomického směru a i tak mi tahle kapitola “bodla”. Je fajn si uvědomit, kolik máme možností a taky že se celý život nemusíme držet jen té jedné. A taky je důležité vědět, že do značné míry si to skutečně můžeme nastavit podle sebe a ne podle všech ostatních kolem.

Pokud se vrátíme ještě k produktivitě, tak tam najdeme různé rady a tipy, mimo jiné související i s použitím všelijakých dostupných aplikací.

 

Knihu jsem četla v květnu, už je to dlouho. Brzy se k ní s chutí vrátím, možná při příležitosti oslavy mých prvních narozenin na volné noze :).

 

Kde knihu najít:

  • přehled prodejců i s cenami na Heurece
  • na Martinusu jsem několikrát viděla knihu v akci, můžete to zchecknout, mimo to ji mají k dispozici i ve verzi epub/mobi (rozhodně ale doporučuju zakoupit tištěnou verzi:))

3 thoughts on “📘 Na volné noze, Robert Vlach”

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!