Mýtus o multitaskingu

Mýtus o multitaskingu aneb jak si produktivitu zlepšit, ne podkopat

Mohlo by se zdát, že multitasking – tedy dělání několika činností současně – může být super řešení naší produktivity. Co myslíte?

S tímhle pojmem jsem se poprvé setkala v souvislosti s počítači, to už je pěkně dávno. Pak to bylo občas ve spojitosti s produktivitou. Zdálo se, že se jedná o ideální způsob, jak za stejný čas udělat víc věcí. Jak produktivitu vystřelit do oblak a zařídit si tak skoro dvoudenní pracovní týden.

Jenže počítač a člověk není totéž…

V mé bývalé práci jsme měli specialistku na multitasking. Brala ho za jednu ze svých nejsilnějších stránek, byla na to patřičně hrdá. Nějakou náhodou si ale nikdy nic nepamatovala a prakticky ve všem byly chyby. Byla to naše šéfová a stálo to za víte co.

Provozování multitaskingu nefunguje, ve většině případů. Mozek to nedokáže, samozřejmě až na výjimky. V jeden okamžik se dovede plně soustředit jen na jednu věc. Víc jsem o tom začala přemýšlet v období, kdy jsem pracovala na svém prvním ebooku. Jeho obsah byl rozložený do asi 45 stran, byl graficky upravený, doplněný obrázky, plný čísel a postupů. Trvalo mi strašnou dobu, než jsem ho zkontrolovala skrz naskrz. Jestli je správně odřádkováno, nechybí nebo nepřebývá tečka, nejsou na koncích řádků jednopísmenná slova a tak. Do toho gramatika, věcná správnost, srozumitelnost textu. Člověk by řekl, pětkrát to pročtu a bude… Nakonec jsem dopadla tak, že jsem kontrolovala vždycky jen jednu věc, a to dokonce mnohokrát. Jinak to prostě nešlo. A to jsem pořád cítila, že to není to ono.

Taky si všímám, že čím jsem starší, tím je pro mě těžší soustředit se na víc věcí najednou. Dřív to buď šlo líp, nebo mi to nějak nedocházelo. Pokud chci dělat víc věcí najednou, ve skutečnosti dělám spíš víc věcí vedle sebe. Mezi činnostmi totiž ve skutečnosti přepínáme (a někdy to jde dost špatně). Což produktivitu spíš snižuje, protože často se mozek musí zase přizpůsobovat, dostávat do dané činnosti a navíc to využije k udělání menší pauzy.

Multitaskingu se poslední dobou věnují i různé výzkumy. Ty potvrzují, že skutečně mozek se dokáže plně věnovat pouze jednomu úkolu v daný okamžik. Pokud se snažíme dělat víc věcí najednou, přepínat mezi nimi, dochází k chybám, pomalejšímu plnění úkolů a k větší únavě. Výzkumy bourají mýtus o multitaskingu. To je konečně dobrá zpráva. Nějakou dobu jsme totiž museli žít ve světě superschopností. Což znamenalo buď ustávat tlak zvenku („vždyť  proč bys nezvládla dělat všechno najednou, vždyť je to hračka!“) a nebo to řešit v sobě („jsem neschopná, že to nezvládám?“).

Výjimkou jsou situace, kdy děláme jednu činnost, kterou máme plně zautomatizovanou nebo je natolik primitivní, že se mozek může koncentrovat na činnost další.

Zajímavá je i možnost naučit se dělat současně několik konkrétních věcí. Je to ale už o tréninku a možná i o člověku.

Dostávám se tedy k tomu, že ten slavný multitasking se dá využít jen velmi omezeně, i když určitě se budu snažit najít pro něj příležitosti. Naopak daleko větší pozornost si zaslouží schopnost koncentrace. Umět se soustředit plně na jednu věc, tím pádem ji udělat rychleji, kvalitněji a bez chyb, to je cesta ke zvýšení produktivity.

Právě to soustředění se je výzva, která si zaslouží pozornost a do které bychom se měli pustit. Umět se odprostit od rozptylujících elementů našeho prostředí i rušivých vlivů v naší hlavě. Hodně k tomu vede minimalismus (vizuálně čisté pracovní prostředí, jednoduché pracovní nástroje, …) a taky řada metod organizace práce. Mezi moje favority patří principy GTD – Getting Things Done… Ale o tom všem zase někdy jindy… 🙂

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!