Můj 2017: malé ohlédnutí za loňskou jízdou

Jaký byl můj rok 2017 - ohlédnutí

Rok 2017 je fuč a já dopisuju jeho rekapitulaci. Něco podobného dělávám každoročně, ovšem tentokrát je to jiné. Dost věcí se změnilo, spousta cílů se splnila a já skoro nevěřím tomu, že to byla taková jízda. No, abych to uvedla na pravou míru… jízda to byla pracovní.

V lednu jsem dodělávala první verzi restartujse. Byla jsem odhodlaná k restartu a hlavně k velkému posunu dopředu. Chtěla jsem, aby se ten rok ledy prolomily a začaly se dít věci. Byla jsem namotivovaná a plánovala a na to-do listu pilně odškrtávala. A netušila, co mě čeká :).

V únoru jsem po restartujse pustila do předělání foodnotes. Potřebovalo oživit a vylepšit. Trvalo mi to rekordně krátkou dobu všechny změny vymyslet a zrealizovat, jen pár večerů to zabralo. Z toho jsem byla nadšená. Takže hned poté jsem se pustila do práce na imperiu. Jenže to jsem s ním měla ještě trošku jiné plány a hledala jsem pro něj tu správnou tvář. Nakonec nastaly problémy s hostingem a já to odložila. Zároveň se začala komplikovat situace v práci a já věděla, že už je skutečně jen otázkou času, kdy se to vyřeší, tak nějak “samo”.

Březen byl znamení zjišťování, co dál. Řešila jsem, co s mými projekty, jakým směrem se vydat a jak to vytáhnout o level výš, aby mi jednou skutečně vydělávaly. Nemohla jsem na nich mít nic výdělečného, protože španělská legislativa nezná nic jako vedlejší činnost a jakýkoliv typ podnikání by se mi silně nevyplatil. Prostě schizofrenní situace – musíte se dost snažit, ale zas nesmíte vydělat ani korunu. Naštěstí moje úsilí se vyplatilo a našlo se řešení na všechno.

V dubnu jsem mlela z posledního, ale bylo na obzoru vyřešení všeho – v práci jsem dostala výpověď a vedle jsem se chystala na založení firmy. A moje skutečné dobrodrůžo mohlo začít.

Květen byl první měsíc, který jsem začala jako svobodný člověk, pracující na svém. Strávila jsem ho s knihou Na volné noze a připravovala jsem svůj první ebook o kosmetice.

Přes léto jsem dopsala ten první ebook a udělala ještě druhý, uvedla jsem oba ebooky do prodeje, trošku nakopla affiliate spolupráce a nasadila AdSense, který mi asi 4 roky spal.

První půlka podzimu byla ve znamení práce na webech, na tomhle i pár dalších jiných projektech. Bylo to super vidět, jak mi to roste pod rukama, ale zároveň bylo dost náročné to vydržet a nerozbít si hlavu o zeď. Trávit s kódem deset hodin denně a neustále řešit komplikace, často způsobené vnějšími faktory, není tak úplně sranda. Samozřejmě jsem je řešit nemusela, spousta jiných by to prostě nechala tak, jak to bylo. Ale to já nechtěla. Každopádně mi s tím docházelo i to, že asi nechci takovým způsobem trávit měsíce a roky. Nejsem z těch, co by web postavili na zakázku a neřešili detaily, jako je bezpečnost nebo dlouhodobá udržitelnost. Živit se tvorbou webů pro jiné je zodpovědná práce a už daleko míň sranda. Nicméně to neznamená, že bych na kódování zapomněla. Naopak. Je ale potřeba vědět, kde jsou limity – kde je má projekt a kde člověk. Každopádně pro mě to byl jeden z důležitých momentů, protože jsem si uvědomila, že vývoji jako takovému se věnovat nechci.

Pak přišlo spuštění imperidigital. A taky první práce pro klienty, i když jsem ji cíleně nevyhledávala. Na přelomu podzimu a zimy jsem už začala uvažovat nad dalšími plány, konkrétními kroky i rámcovým nastavením všeho. Po půl roce venku z práce jsem měla pocit, že jsem ještě pořád uhnaná a že mám ještě velký kus cesty před sebou.

Prosinec pro mě vždycky znamenal hodně práce. Ve škole byl prosinec dosti studijní, při práci pak zas nebyl na nic čas. Tentokrát jsem si ale nečekaně dopřála v prosinci docela klid, teda aspoň v jeho druhé půlce. Nehonila jsem články, vlastně jsem si od nich dala úplně oddych. Ten čas jsem věnovala čtení a plánování toho, co chci dělat letos. Jak chci fungovat, čeho chci dosáhnout, co potřebuju změnit.

Na začátku roku 2017 jsem řekla, že se budou plnit sny. Poprvé jsem to řekla nahlas – publikovala na facebookové stránce dify. A oni se skutečně plnily. Byl to jeden z nejpřelomovějších a nejpoučnějších roků v mém životě. Byl plný nelehkých chvil, ale taky důležitých změn, které mě dovedly až sem.

Doufám, že rok 2018 bude ještě lepší. Věřím v to, že nejdůležitější je skutečně chtít a nesedět s rukama v klíně.

A co vy, jaký byl váš rok 2017? Taky jste o něm psali? (pokud ano, moc ráda si o něm počtu) Každopádně vám přeju, aby ten letošní úspěšný byl. A taky šťastný a veselý. Jsme na začátku, je v naší moci si ho takový udělat :).

PS: trošku z jiného úhlu jsem minulý rok vzala v mém článku na restartujse.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!