Jak založit firmu? Aneb zakládáme s.r.o.

Jak založit firmu - s. r. o.?

Pokud chceme jakýmkoliv aspoň trošku výdělečným způsobem fungovat na internetu, neobejdeme se bez formalit. V podstatě máme dvě možnosti, buď si zařídíme živnostenský list a budeme vystupovat jako fyzická osoba podnikající. A nebo si založíme společnost, v 99,9 % případů společnost s ručením omezeným. Sama jsem nedávno s. r. o. zakládala a i když jsem si načetla spoustu materiálů, skutečnost mě trochu překvapila. A proto o tom teď píšu…

OSVČ nebo firma?

Při malých bezpečných výdělcích se nejspíš vyplatí fungovat jako OSVČ, tedy podnikat jako fyzická osoba na základě živnostenského oprávnění. Je s tím minimum nákladů a pokud u toho člověk pracuje, studuje nebo se vleze do některé z dalších výjimek, tak je to skutečně o tom, že pár korun vydělá a další rok z nich nějaká procenta odvede státu. Je to levný způsob, jak začít.

Ovšem, s tímto tématem se pojí jedna velmi důležitá věc, a to je ručení. OSVČ jde do podnikání s celým svým majetkem. Pokud se tedy něco skutečně nepovede, náš majetek je ohrožen. Možná si říkáte, co mi tak hrozí, pokud píšu blog a prodávám ebook? Rizika nejspíš neplynou ze strany našich obchodních vztahů. Poměrně snadno se ale v dnešní době můžeme dostat do potíží díky legislativě. Kolik lidí má na svých stránkách reklamu googlu a přitom má všechny registrace a podává pravidelná hlášení? Má správně uvedené na webu identifikační údaje a ví, kdy přesně musí vstoupit do EET? Takových problematických míst je spousta a jako OSVČ jdou všechny postihy za námi.

Z tohoto důvodu si myslím, že je čím dál tím rozumnější založit si firmu a fungovat jako právnická osoba. Náš zisk bude sice menší, na začátku musíme investovat určité finance do založení, ale odměnou za to nám bude klid.

Jak se zakládá s. r. o.?

V dnešní době je založení firmy jednodušší a levnější. Je to otázka zhruba 10 dnů se vším všudy.

Před založením potřebujeme mít jasno v názvu, společnících, oblastech činnosti, sídle a výši základního kapitálu. Plus mít k dispozici zhruba 8 tisíc korun na poplatky.

Notář

Společnost se zakládá prostřednictvím smlouvy/listiny. Tu a další dokumenty připravuje notář a spolu s tím stvrzuje pravost podpisů. Hlavním dokumentem je zakladatelská listina (u jednoho společníka) nebo společenská smlouva. Pak následuje celá řada dalších dokumentů.

Při založení společnosti je třeba mít k dispozici jen své osobní doklady a souhlas s umístěním sídla od majitele nemovitosti (možný vzor najdete třeba tady).

Takže vše začíná domluvením schůzky s notářem, který připraví potřebné dokumenty na první kolo podepisování. Poté notář vystavuje potvrzení pro živnostenský úřad a pro banku a my jdeme „o dům dál“.

Kolečko živnostenský úřad, banka a zpět

S potvrzením od notáře je třeba jít na živnostenský úřad pro zapsání zakládané firmy do živnostenského rejstříku. Při této příležitosti budeme vyjmenovávat předměty činnosti firmy (seznam najdete třeba na BusinessInfo), na což se hodí se připravit. Úřad má na zapsání několik dnů, takže do týdne se tam budeme vracet, abychom si vyzvedli potvrzení o zapsání. V současnosti se za tento úkon platí tisícovka.

Mezitím ještě musíme v bance otevřít účet, na který složíme základní kapitál. V dnešní době to může být i jen jedna koruna, ovšem většinou to bývá aspoň tisícovka. Banka vystavuje potvrzení, že jsme účet založili a základní kapitál složili (a většinou si za to vybere poplatek, řádově stovku až dvě).

Zase k notáři

S potvrzením z banky a živnostenského úřadu jdeme zpět k notáři. Ten dopřipraví poslední dokumenty k podpisu.

Když je vše podepsané, notář zapisuje společnost do obchodního rejstříku. A vybírá poplatky. Pokud se jednalo o základní typ smlouvy jen se zákonem předepsanými údaji, pak nás práce notáře bude stát kolem 5-6 tisíc korun včetně dph.

Společnost získává IČO a tím i oficiálně vzniká následující den ráno, kdy se objeví v obchodním rejstříku.

Zpátky na banku a na živnostenský úřad

V této chvíli naše společnost existuje a my potřebujeme založit nový účet. Ten první totiž sloužil pouze ke složení základního kapitálu. Kapitál je bankou automaticky převedem na náš nový účet.

Na živnostenském úřadě nám pak dají nový aktualizovaný výpis, ve kterém už bude uvedeno naše IČ (není povinnost si vyzvedávat).

Datová schránka

Právnické osobě je ze zákona zřizována datová schránka, kterou musí k řadě úkonů využívat. Zřízena by měla být do 3 pracovních dnů od zápisu do obchodního resjtříku, následně jsou zasílány přístupové údaje na adresu bydliště společníka.

Jelikož je přístup do datovky podmínkou pro registraci na finančním úřadě, je důležité si přístupy převzít. Jakmile je schránka zřízena, lze zažádat o vystavení nových přístupových údajů na CzechPointu v případě, že se k zaslanému dopisu nedostaneme.

Údaje mohou být částečně zasílány i do zahraničí, ovšem jen do určitých zemích (viz. tady). U ostatních zemí je adresát dopisem vyzván, aby navštívil nejbližší CzechPoint na zastupitelském úřadě.

Také je možné dát přístup ke schránce další osobě, a to na základě plné moci s úředně ověřeným podpisem. Poměrně dobře je to vysvětlené na webu datových schránek. Tady jen musím doplnit, že v plné moci musí být uvedeno i to, že danou osobu pověřujeme i k aktivaci dané schránky. Pro jistotu doporučuju vše konzultovat na infolince (kde byli mimochodem všichni velmi nápomocní).

Finančák a tak dále…

Teď už jen stačí registrovat se na finančním úřadě k dani z příjmu právnických osob. Někoho pak čeká ještě registrace jako identifikovaná osoba, registrace do systému MOSS, do EET…

Další rady a závěr?

Tento postup jsem sepsala na základě své zkušenosti z května roku 2017. Vše šlo poměrně hladce, i když je třeba počítat s možnými zdrženími, hlavně pokud se trefíte do období svátků.

Určitě doporučuju se všude ptát na jakékoliv nejasnosti. Při pochybách se zeptat třeba i třikrát, je to lepší, než si zadělat na starosti nebo neklidně spát 🙂

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!