Darktable, open source program k editaci fotek (i v raw)

Zadrma program pro úpravu fotek, alternativa k Lightroom

Opensourcový program darktable je součástí mého toolboxu pro postprodukci fotek. Nepoužívám ho pořád, spíš ho mám v záloze. Občas totiž umí dost “helfnout”. A proto o něm právě píšu…

Alternativa k Lightroomu

Možná znáte placený adobácký program Lightroom. Darktable je taková jeho opensourcová obdoba – zdarma a dostupná pro Windows, Mac i Linux. Stáhnout ho a nainstalovat nás stojí jen chvilku.

Pro editaci jpg i raw (a mnoha dalších)

Hned na úvodní stránce programu se dozvíme, že byl vyvinut fotografy pro fotografy. Slouží tak primárně k práci s fotkami, včetně souborů v raw formátu. Využívá nedestruktivních způsobů úpravy a nabízí nám řadu nástrojů, které pro editaci fotek potřebujeme – úpravy expozice, křivky, úrovně, barevnou vyváženost, vyváženost bílé, kontrasty, základní možnosti ořezu, práci se stíny… Pro korekci barev mně osobně slouží lépe než GIMP (a než kdysi Photoshop), ve většině případů.

Kromě toho nabízí mnohé další funkce – možnost vkládání vodoznaků, aplikaci zrnitých filtrů, konverzi obrazu z denního na noční…

Darktable, bezplatný program k úpravě fotek na Windows, Linux i Mac

Další práce se snímky

V části zvané lighttable pak máme možnost snímky nějakým způsobem organizovat, editovat metadata, štítkovat, provádět různé hromadné úpravy. Nejdůležitější jeho funkcí je ale pořád export snímků. Tady se vracíme k tomu, že obrázky se upravují nedestruktivně – program originální snímek žádným způsobem nemodifikuje, spíš k němu přidává jakési další vrstvy v podobě doplňujících informací. Při exportu pak vezme původní snímek, přidá změny a uloží ho zvlášť.

Tethering!

Jednou ze super věcí je tzv. tethering – propojení foťáku a darktable, přičemž obraz z foťáku se přenáší rovnou na monitor počítače. A to je cool. Speciálně pro ty, kdo taky frčí na Linuxu a nemají tolik možností při výběru softwaru, který tohle dovede. Občas je potřeba to trošku poladit, speciálně u méně rozšířených foťáků, ale je to rozhodně zajímavá možnost, jak se s focením dostat zase o level výš.

Ne tak náročné na hardware

Co se mi u opensourcových řešení líbí, je, že jsou dělané pro normální stroje. U aplikací od Adobe jsem mívala potíže s výkonem, všechno šlo pomalu a kousalo se. U darktable tenhle problém nemám, můžu ho pohodlně používat naráz s dalšími aplikacemi na mém normálním stroji.

Ve spoustě jazyků

Darktable se taky chlubí tím, že je dostupné v řadě jazyků, včetně češtiny a slovenštiny (a taky katalánštiny, juch). Nicméně já sama používám a doporučuju vždycky angličtinu, protože pak se mnohem snadněji hledají tutorialy a další materiály. Těch je naštěstí na netu víc a víc.

Ano, chce to trošku cviku

Přiznám se, po prvním otevření jsem dost dobře nechápala, jak darktable používat. S Lightroomem jsem zkušenosti neměla. Ale po pár minutách jsem se docela zorientovala a po pár testovacích obrázcích jsem začala zjišťovat, že spousta věcí v něm jde skutečně dobře – hlavně cokoliv, co má co dělat s vyvážením bílé. A samozřejmě další výhodou je, že kdykoliv chceme fotit do raw, můžeme, snadno to “vyvoláme” v tom samém programu.

 

Pokud pracujete s fotkami a občas (nebo častěji) potřebuje doladit třeba právě vyvážení bílé, změnit tón fotky nebo jakkoliv jinak zkrášlit barvy, rozhodně doporučuju ho vyzkoušet. A taky se vyplatí se s ním naučit v případě, že se fotografiím chcete věnovat víc. Je zdarma a zvládne toho opravdu hodně.

 

Důležité odkazy:

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!