📘 CSS chybějící manuál, David Sawyer McFarland

Nejlepší kniha na naučení se css kódování

Hledáte knihu, která by vás protáhla začátky CSS nebo pomohla zaplnit nějaké mezery ve vědomostech? Říkáte si občas, že snad není možné, jak vás to CSSko neposlouchá? Možná vám přijde vhod CSS chybějící manuál.

Na tuhle knihu jsem narazila ve chvíli, kdy jsem už docela normálně kódovala, ale občas jsem měla pocit, že si to ve finále dělá, co chce. A taky jsem chtěla znalosti nějak ucelit, abych prostě věděla, že ta moje báze je solidní a že mám přehled a nic zásadního mi neuniká.

O CSS chybějícím manuálu

Kniha má něco přes 400 stran a spíš než manuálem je učebnicí. Takovou, která nejspíš může dost dobře sloužit i úplným začátečníkům. V prvních kapitolách najdeme úvod do problematiky a v dalších kapitolách postupujeme směrem od obecností ke konkrétním řešením. Obsah věnovaný už přímo kódu je docela logicky uspořádaný a skutečně nás provede formátování od základních úprav po ty pokročilejší.

Zpracování knihy

Ve srovnání se spoustou jiných knih o kódování, takhle mi přijde poměrně dobře stravitelná. Je napsaná srozumitelně a tak, že i začátečník díky ní dostane všechny potřebné informace. Samozřejmě pustit se do toho aspoň se základními znalostmi HTML se vyplatí, ale autor tak trochu myslel i na ty, kteří je nemají.

V knize najdeme teoretické informace, praktické využití i schémata tam, kde to napomůže porozumění principů. Připomíná tak skutečně učebnici, protože nás látkou provede teoreticky i prakticky a částečně ji s námi procvičí. Což je skutečně ideální do začátku.

Jak s knihou pracovat

S jakoukoliv knihou věnující se kódu je potřeba pracovat hlavně prakticky. Bez využívání kódu v praxi se stěží něco naučíme. Na to je potřeba myslet a ke studiu si přibrat ještě minimálně malinký projekt na cvičení – což může být cokoliv, od životopisu přes menu restaurace po třeba chytrý nákupní seznam.

Já osobně pracuju nejradši tím způsobem, že se nejdřív s obsahem seznámím letem světem. Udělám si představu o tom, co v knize je. Poté už si vybírám konkrétní části, podle toho, jak potřebuju. A to doporučuju všem. Hlavně v začátku se vyplatí udělat si přehled o tématu, pochopit základní principy fungování a zjistit, co obecně kód umí. Pak už se můžeme ponořit vždy do konkrétních otázek a kód se učit v praxi s knihou v ruce. Její obsah taky doporučuju doplňovat vlastními poznámkami a objevy. Pokud si totiž myslíte, že ty skvělé věci, co objevíte, už nezapomenete… Tak se nejspíš pletete. Speciálně pokud nebudete kódovat denně, spoustu detailů zapomenete a bude se je musit učit znovu. Takže pilně zapisovat! To platí pro cokoliv, ne jen pro práci s touhle knihou :).

O tom, jak se naučit kódovat, jsem jinak psala v tomhle článku.

A co po jejím dočtení?

Kniha by vás měla naučit všechno potřebné, abyste byli schopni dobře psát běžný CSS kód a snadno si dohledali cokoliv dalšího. Samozřejmě podmínkou toho je cvičit a cvičit, dostat si kód pod kůži. A určitě i dál dohledávat informace a triky a rozvíjet své znalosti a taky fantazii – ze začátku člověk vůbec netuší, co všechno se dá nakódovat, může mu to celé připadat jako dost svázaný svět, třeba oproti práci v grafickém editoru. Takže je potřeba si ten kód trošku prožít a s tím rozvíjet naše kreativní pojetí světa kódu.

Snad jediná zásadní oblast, která v knize není zahrnutá, je responzivní design za využití media queries – se znalostmi z knihy ale není pak problém si to dohledat a zvládnete se to naučit levou zadní za pár minut. Je to dané tím, že kniha vyšla už před nějakou dobou, to nicméně nic nemění na faktu, že základy CSS jsou pořád stejné a s dobou přicházejí pouze jeho rozšíření.

Kde knížku koupit?

Tenhle manuál vyšel v roce 2007, takže na pultech obchodů už není tolik k nalezení. U pár knihkupců ale ještě pořád ke koupi je – mrknout můžete na Heuréce.  A nebo zkuste inzeráty nebo zaběhněte do knihovny.

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!