Co je WordPress? (a jeho výhody a nevýhody)

Co je WordPress a proč by nás měl zajímat?

WordPress je v současnosti jedna z nejrozšířenějších platforem, na které běží blogy i webové stránky. Má velké množství výhod a já osobně ho vidím jako výborné řešení pro většinu webových projektů (pokud nepočítáme eshopy, i když i tam často s WordPressem uspějeme).

Co je WordPress?

WordPress je redakční systém nebo taky systém pro správu obsahu. Toto označení není ale zcela přesné, protože by v nás mohlo zanechat dojem, že se nám postará jen o obsah webu. Pravda je ale taková, že WordPress je všechno to, co nahrajeme na server, posléze nainstalujeme a nakonec představuje náš blog nebo web (i když spoustu dat získává z databáze). WordPress nám umožní kompletně vytvořit vzhled webu, dát mu požadované funkce a nakonec také vkládat a publikovat obsah. Námi vložený obsah WordPress ukládá do databáze, spolu se spoustou dalších dat, data z ní zase čte a servíruje návštěvníkům v podobě webové stránky.

Pořízení WordPressu

WordPress se distribuuje s licencí GNU GPL, což v překladu znamená, že je stažení a používání zdarma a pro jakékoliv použití. K tomu, abychom ho mohli provozovat, potřebujeme jen své místo na internetu. Nejčastějším a koneckonců nejhodnějším řešením je obstarat si vlastní doménu a hosting – takový hosting, který umožní vytvoření databáze a běh php procesů. V dnešní době se jedná o velmi dostupnou službu, veškeré roční poplatky s tím spojené se pohybují už kolem pětistovky.

Jakmile máme náš prostor na internetu, stačí nahrát instalační balíček nebo dokonce využít přímou instalaci, kterou nabízí řada firem společně s hostingem.

Po instalaci se nám už otevírá ohromný prostor pro úpravu vzhledu, funkcí i publikování obsahu.

WordPress i pro začátečníky

Na WordPressu je krásné, že výborně poslouží jak začátečníkům, tak profesionálním tvůrcům. Je velmi snadné vytvořit webové stránky nebo blog bez jakýchkoliv technických znalostí. Pokud si ho chceme vyšperkovat, můžeme tak udělat pomocí různých komponent a taky díky ohromnému množství informací na internetu, které nám umožní dělat si úpravy, jak je libo.

Nebudu lhát, s WordPressem to může být i složité. Pokud si vymyslíte komplexní design s mnoha pokročilými funkcemi, nedáte blog dohromady za jeden večer. Nicméně při použití jiných systémů byste ho nedali dohromady možná nikdy. Ale o tom v dalších odstavcích…

Výhody a nevýhody WordPressu

O výhodách a nevýhodách bylo napsáno už mnoho článků a názory se značně liší podle toho, kdo je jejich autorem.

Výhody WordPressu

Za výhody WordPressu považuju zejména následující:

 • Vcelku intuitivní ovládání, uživatelsky přívětivé prostředí
 • Velmi flexibilní, lze na něm de facto postavit téměř jakýkoliv projekt
 • Odpadají problémy s licencováním systému jako takového (třeba pouze hlídat licence doplňkových komponent)
 • Můžeme si všechno zřídit zdarma sami bez cizí pomoci, kdykoli nás napadne (podmínka: musíme si zjistit, tak ja na to)
 • Možnost udělat profesionálně vypadající a fungující web zdarma a případně i s málem znalostí.
 • Systém aktualizací – jak bezpečnostních aktualizací tak updatů reagujících např. na vývoj technologií, změny provedené třetími stranami (facebook, instagram atd.). Díky těmto aktualizacím se náš systém udržuje relativně bezpečným a odpadává nám starost s tím, jestli „ten instagram zase nezměnil potitiku a nepožaduje po nás další nesmysly“ 🙂
 • Ohromné množství doplňkových komponent – funkcí, šablon, ve verzi zdarma i za poplatek.
 • velikou komunitu na internetu a využívá rozšířené kódovací a programovací jazyky. Přeloženo – vždy se relativně snadno dopátráme řešení v případě problémů. Nebo najdeme někoho, kdo nám pomůže.
 • Kdykoliv můžeme nasmlouvat placenou službu, protože lidí schopných pracovat s WordPressem je relativně hodně.
 • Na rozdíl od služeb typu blogger nejsme omezeni žádnými smluvními podmínkami provozovatele a jsme majiteli našich dat. Nikdo nám nemůže web jen tak vypnout nebo říct, že od zítřka nemůžeme mít na blogu ani jednu reklamu.
 • Jsme nezávislí. Pokud využíváme službu někoho jiného, může se kdykoliv stát, že ji zruší nebo provede změny, které nám nebudou vyhovovat. U WordPressu se tak nestane.
 • WordPress je dostatečně dobrý i pro velké projekty – pokud tedy náš projekt vyroste, nečeká nás bolehlav způsobený nutností velkých změn.

Nevýhody

Za nevýhody pak tyto:

 • Někteří weboví vývojáři WordPress nevidí rádi a nikdy se jim nebude zdát dost dobrý. Často ho neznají nebo ho znali před x lety a nevědí, jakým způsobem se změnil.
 • Zajištění domény, hostingu a instalace systému je obvykle náročnější než registrace u bloggeru.
 • Jelikož je to tak rozšířený systém, cílí na něj i množství hackerů. Vývojáři WordPressu proto vydávají bezpečnostní aktualizace. Kromě toho existuje řada dalších opatření, díky kterým bude náš systém v bezpečí. Nicméně i tak je WordPress bezpečnější než většina soukromých vývojářských projektů.
 • Na internetu je ohromné množství informací a některé prostě nejsou pravdivé a nebo nejsou aplikovatelné v naší situaci. Je potřeba občas informace třídit a zkoušet různé postupy.
 • Veliké množství pluginů nám může komplikovat výběr funkcí, některé nejsou kvalitní a kompatibilní s naší verzí systému nebo mohou způsobit konflikt s jinou komponentou. Řešení – zálohovat a co nefunguje, to zase odinstalovat. Při výběru pluginů nám hodně pomůžou recenze a doporučení na internetu.

Shrnutí

Já osobně na WordPress nedám dopustit, šetří hodně práce, velmi dobře se s ním pracuje a když se koukám kolem sebe, většina dobrých (pro mě zajímavých) projektů je stavěná na WordPressu. Snažila jsem se najít články o nevýhodách a nic moc jsem neobjevila. Nebo respektive uvedené nevýhody lze snadno eliminovat nebo ošetřit. Navíc nikdo nenabízel žádnou lepší alternativu a nebo alternativu podpíral nerelevantními argumenty.

WordPress.com

WordPress existuje ještě v jedné variantě – hostované. Funguje na doméně .com a podobá se bloggeru. Stačí se zaregistrovat a už můžeme publikovat. Základní (omezená) verze je zdarma, dále máme několik dalších možností, co se týče placených služeb.

I když tímto způsobem taky můžeme „jet na WordPressu“, rozhodně se nejedná o plnohodnotné řešení. Musíme se totiž opět řídit smluvními podmínkami a navíc jsme omezeni, co se týče funkcionalit – hlavně šablon a pluginů. Je to tak platforma vhodná spíš pro někoho, kdo netuší, jestli za týden bude ještě postovat.

Vím, že na wordpress.com frčí i kvalitní blogy, ale dle mého názoru je to riskantní a omezující řešení.

PS: tento a samozřejmě všechny další moje blogy na WordPressu jedou taky! 🙂

 

Odkazy:

 • web WordPressu – mezinárodní verze / česká verze (k dispozici balík ke stažení na téže stránce)
 • docela pěkné video o základech o WordPressu (na YouTube, v angličtině)
 • ukázky webů, které fungují na WordPressu

 

 

4 thoughts on “Co je WordPress? (a jeho výhody a nevýhody)”

 • Já se přesunula na WordPress nedávno a nemůžu si ho vynachválit 🙂 na webové verzi jsem byla chvíli a právě kvůli různým omezení jsem se musela přesunout. Už jen proto, kolik by člověk musel platit za různé premium tarify, aby měl všechno co u redakční verze. Pořád se s tím ještě učím, ale neměnila bych 🙂

  LENN

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!