Co je plugin pro WordPress?

WordPress - co je plugin a jak funguje?

Jak už zde víckrát zaznělo, WordPress je neskutečně modulární systém, na kterém můžeme stavět naše webové projekty. Těžko by se jím ale stal bez existence pluginů.

Co je plugin?

Plugin je doplňkový kód, který systému přináší další funcionality. Může se jednat o naprosté drobnosti, jako je třeba přidání dalšího tlačítka v editoru článků. Nebo jím můžeme řešit zásadní otázky, jako je kupříkladu zprovoznění kompletního eshopového modulu, který k našemu blogu připojí také plně funkční online obchod.

Z jiného úhlu pohledu bychom plugin popsali jako jeden nebo více doplňkových souborů kódu, které se do systému nahrají a aktivují, a to s konkrétním cílem.

Jak pluginy fungují?

I u pluginů platí, že máme k dispozici širokou nabídku bezplatných možností, zrovna jako placená prémiová rozšíření. Existuje mnoho katalogů pluginů i stránek s návody a tipy, jaké pluginy využít přesně pro naše potřeby.

Plugin si najdeme, jednoduše nainstalujeme a aktivujeme. U mnoha pluginů je potřeba posléze provést další nastavení. Například tak musíme zřídit propojení s naším facebookovým účtem, vybrat barvy prvků, provést různá nastavení, umístit pluginem vytvořený objekt na stránku…

U kvalitních pluginů se zpravidla jedná o velmi jednoduché úkony. Většina pluginů je vytvořena jako user-friendly, nechybí ani dokumentace s detaily a samozřejmě spousta dalších online zdrojů jako recenze, návody, diskuse…

Možné problémy s pluginy

Jelikož pluginy pocházejí z dílen mnoha tvůrců, může se stát, že si plugin nainstalujeme a našemu systému nesedne. Je proto dobré po každé instalaci a aktivaci web projít a ověřit si, že vše funguje, jak má. V případě potíží plugin deaktivovat a problém vyřešit nebo zkusit plugin alternativní.

V extrémních případech se může stát, že nám to web zablokuje a objeví se známá bílá stránka smrti. Mně přímo se to stalo asi dvakrát za celou dobu. Řešení je jednoduché, jen potřebujeme mít přístup k souborům WordPressu přes FTP. Přes FTP klienta (třeba Filezilla) se nalogujeme a ve složce wp-content/plugins najdeme náš problematický plugin a jeho složku smažeme.

Pokud se ale budeme držet odzkoušených pluginů, asi nikdy se s touto stránkou nepotkáme :).

 

Někdy příště se rozepíšu o tom, jaké pluginy používám denně já a proč je doporučuju i vám.

 

Zajímavé adresy…

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!