Bílý prostor, důležitý prvek designu

Bílá barva a bilý prostor jako důležitý prvek designu

Že je bílá nudná, nestylová, neoriginální? Omyl. Bílá, lépe řečeno bílý nebo i prázdný prostor (v angl. často označovaný jako whitespace), je jedním z nejdůležitějších prvků designu stránky. Proč?

Webdesign se vyvíjí a postupem času se stává „rozumnějším“ – vytahuje si ty prvky, principy, pravidla, které se ukázaly jako funkční, a aplikuje je a rozvíjí. Zároveň trochu přehodnocuje pohled na krásu. Co je a nebo není krásné, to se samozřejmě posuzuje mimo jiné i podle momentálních trendů i osobních preferencí. Nicméně moderní design už neřeší pouze krásu jako takovou, snaží se o krásu funkční (hurá). Nejde tedy o to mít tu nejoriginálnější stránku. Cílem je mít stránku krásnou, která bude perfektně sloužit svým uživatelům.

Návrat k bílé a její hojné používání při designování vidím právě jako návrat k tomu, co funguje. Díky bílé či bílému (prázdnému) prostoru se stránka stane přehlednější, lépe se na ní návštěvník orientuje, rozezná důležité prvky od těch méně podstatných. Stránka bude působit čistě, upraveně. K bílé se navíc hodí jakékoliv další barvy či styly, je dokonale univerzální.

Pokud na web chceme umístit množství obsazového obsahu – fotek nebo videí, je pro nás bílá jako základ skoro nutností.

Na druhou stranu, neexistuje důvod, proč by bílý – prázdný prostor měl být použit ve 100 % případů. Jako u jiných prvků, i tady ho aplikujeme tam, kde má smysl.

Minimalismus

Poslední dobou se do popředí dostává minimalismus, a to i v designu. I to jistě souvisí s oblibou bílých ploch. Minimalizuje se počet barev použitých v designu nebo množství barevných ploch.

Alternativy k bílé

Taky je třeba dodat, že ne vždy musí být naše bílá dokonale sněhově bílá. Může mít podobu třeba slonové kosti, šedavé nebo pudrově růžové barvy. Koneckonců místo bílé může být použita jakákoliv barva, která se bude chovat jako naše bílá. Stránku zpřehlední, zlehčí, usnadní návštěvníkům orientaci a zároveň bude vypadat skvěle.

Paradoxně, stejným způsobem se někdy používají i velmi tmavé barvy – černá, tmavé odstíny šedé… I ty umí plnit stejnou funkci jako bílá. Jen už zdaleka nejsou tak univerzální, nejsou vhodné pro obsahové weby (tmavé pozadí není praktické pro umístění textů, které má návštěvník skutečně číst), používáme je k dosažení určitého efektu.

 

A nakonec, zase jsem pro vás dala dohromady pár zajímavých odkazů.

Mrknout můžete na…

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!