5 skvělých zdrojů obrázků zdarma

Kde hledat obrázky zdarma?

Jde dneska v onlině světě existovat bez obrázků? Docela těžko. Ne vždycky ale máme možnost si pořídit vlastní fotky nebo ilustrace, navíc v dostatečné kvalitě. V takovým případech ale nejsme ztracení, naštěstí…

Jak na obrázky zdarma?

O tom, jak vůbec používat cizí obrázky, jsem psala před dobou (tady). Obrázky vytvořené někým jiným můžeme používat jen v případě, že nám jejich autor dal svolení. Musíme respektovat jeho podmínky. Může třeba požadovat, abychom vždy s použitím obrázku uvedli odkaz na něj jako na autora nebo nám může zakázat obrázek jakýmkoliv způsobem upravovat.

U obrázků existují různé licence a já osobně využívám jen takové obrázky, kde autor umožňuje neomezené užití bez uvedení odkazu na něj. To jednoduše proto, že z nich tvořím třeba thumbnails pro příspěvky tady. Většinou se uvolňují s licencí CC0 (public licence, public domain), což znamená, že se autor vzdal všech svých práv k dílu.

I když je lákavé stáhnout si krásné fotky a dát je na blog, chce to dělat to s rozmyslem. Blog plný fotek, které evidentně nepořídil autor blogu, není tak úplně výhrou. Většinou je to na první pohled jasné a tak trošku to odporuje kultuře (osobního) blogu. Návštěvníci to většinou aspoň podvědomě cítí. Oni na blog jdou za unikátním obsahem, do kterého se vtiskla duše toho, kdo ho tvoří. Naopak na firemním blogu či jiných médiích to takový problém není, je to přirozenější a tak trošku se to tam čeká.

Kde hledat obrázky zdarma?

Různých sbírek obrázků je na webu nespočet, ale nevyplatí se úplně věřit všemu, co najdeme. Já osobně používám několik fotobank, které beru jako důvěryhodné, a věřím, že obrázky v nich skutečně jsou autorem uvolněny pod danou licencí.

Pixabay

Na pixabay hledám nejčastěji. Jejich sbírky jsou široké, přispívá do nich spousta autorů. Najdeme v nich fotky, ilustrace bitmapové i vektorové a taky videa. Spousta fotek je skutečně na profi úrovni. Já oceňuju především abstraktní díla, která dost užiju právě při tvorbě thumbnails k příspěvkům tady.

Picjumbo

Picjumbo jsem objevila náhodou a ohromně mě nadchlo, že je dílem našeho krajana Viktora Hanáčka. V dnešní době (duben 2018) má skoro 6 milionů downloadů. To proto, že nabízí spoustu krásných kousků. Vedle free obrázků u něj najdeme taky prémiový obsah za předplatné.

Pexels

Ke zdroji Pexels jsem přišla díky pixabay, kde jsem našla spoustu jejich fotek. Pexels se věnuje jen fotkám, zatím. Má výbornou kvalitu a mnoho z nich přesně odpovídá trendům. Je vidět, že autoři si rádi s fotkami hrají při postprodukci.

Unsplash

Mám dojem, že i na Unsplash jsem narazila díky pixabay. Taky se pyšní výbornou kvalitou fotek, mnohé jsou dodatečně v postprodukci  vylepšené tak, aby měly tu správnou atmosféru.

StockSnap

Fotobanka StockSnap.io je pro mě docela nová. Kvalita není úplně konzistentní, některé fotky jsou úžasné, jiné spíš lepší průměr. Najdeme tam ale spoustu takových těch ilustračních, které se skvěle hodí k doplnění příspěvků, ke kterým není moc co nafotit.

 

Pořadí fotobank v tomto seznamu je náhodné a určitě neříkám, která je lepší, zrovna tak netvrdím, že těchto pět je nejlepších. Možná patří k těm, co jsou nejvíc vidět nebo na které jsem zrovna já narazila a našla v nich, co potřebuju.

Pokud máte tipy na další fotobanky, tak budu moc ráda, pokud je zmíníte v komentářích. Díky! 🙂

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete použít tyto HTML značky a atributy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Odesláním komentáře souhlasíte se zpracováním vašich údajů (více info)

Po odeslání musí být komentář ručně schválen, aby nebyla diskuse plná spamu :). Bude proto chvíli trvat, než se komentář pod příspěvkem zobrazí. Díky!